2014. szeptember 28., vasárnap

Áskálódás

Sikerült az utolsó tő pari eltávolítása is,  méretes gyökerek bukkantak elő, hála a fektetett módszernek.  A dolog lényege,  hogy palánta neveléskor mindig vissza lett csípve a növény, és fel lett töltve földdel. Gyökeret ereszt, és még több tápanyagot juttat a majdani bokorba.  Ezeket a palántákat fektetve kell ültetni,  ugyan úgy előre beiszapolt árokba.  Kis mennyiségben áztatott csalán löttyöt is lehet használni a beiszapoláshoz,  no meg komposztot. Kapálásnál kell vigyázni vele,  jó ha tudjuk,  melyik irányba fektetjük,  hogy később a karóval se szúrjuk át. 

Az ásót most viszont azért fogtam meg,  hogy ezeket a gyökereket eltávolítsam,  és még pár nem kívánatos vad meggy csemetét.  Később itt egy átjáró lesz a 2 kertrész között, úgyhogy a fű magokat is elhintettem,  egy hordó vízzel pedig lehengereltem.  Milyen dolog az, hogy valamit elültetéséhez fel kell ásnom,  hogy aztán letaposhassam.  :/ Remélem lesz belőle valami, és nem hiába dolgoztam vele.  Semmi extra tápanyagot nem vittem be,  és nem is gyomírtóztam.  

Lesz ami lesz. Nem lett valami hú de egyenes, de a fű majd eltakarja.  :)

2014. szeptember 8., hétfő

Rengeteg csapadék után

A sok eső, és a párás napok után, szinte minden paradicsom kirepedt. Meg is rohadtak azon nyomban. A brazil és az évelő lugas,  az egyedüli fajták, melyek szárán nem jelentkeztek a paradicsomvész tünetei. De a kár akkor is hatalmas.  Ugyanis a paradicsom termés a már jól ismert tüneteket produkálta (márványos, barna felszin).  Fogyasztásra alkalmatlan.
Védekezni ellene ilyen esős időjárás mellett permetezéssel szinte lehetetlen. Augusztus végén már amúgy is nagyon párásak a reggelek, és pár óra párás - esős idő elég a gombának, hogy elszaporodjon.
Olvastam valahol, hogy egy réz drótot szúrnak a paradicsom tövébe, és ez valamennyi védelmet ad az ilyen fertőzések iránt. 
De például vannak fajták, amibe genetikailag beledolgoznak valamennyi védettséget, az én esetemben a brazil és a másik lugas fajta évelő lugason nem olyan ütemben jelentkeztek a paradicsomvész jelei, mint a koktélon vagy a hellfruchton. A bogyók ugyan elbarnultak, de nem dobta el a leveleit és a száruk sem barnult el úgy ahogy a többin. Talán a legnagyobb kárt a hellfrucht szenvedte, utána a koktél. Szellősebben is érdemes őket ültetni, evvel azt érhetjük el, hogy a szél jobban átjárja.
Ez volt az első év, hogy paradicsommal próbálkozok, jövőre talán többre leszek képes és tanulok a hibáimból.