2014. június 28., szombat

Egy meleg nyári napon...

Az éjszakás hét után , kissé fáradtan de locsolás nélkül megúsztuk a hetet. A május óta tartó száraz idő végre megtört, szerencsére jég nem volt, itt ugyanis mindig más időjárás van, mint amit a fejesek mondanak a TV-ben. Jót is tett az eső a paradicsomainknak, meglódultak, rendesen versenyeznek egymással, hogy ki legyen a legnagyobb. Délután kimentünk körbenézni, összeszedtük a lehullott sárgabarackot, nagyon finomak még így is, van néhány kukac, de hát semmit nem permeteztem, próbáltam vegyszer nélkül megoldani.
Készítettem pár rovar csapdát, hamar megtelt léggyel, új csalit meg nem kevertem most be, így enélkül értek be a barackok. Ebben az évben Cappy-s palackot használtam, oldalát a kétharmadánál fúrtam körbe jó pár 6-8 miliméteres lyukkal. Ugyanis az állatkák általában a fény felé mennek, így ha alul a lyukakon beszállnak a palackba inni egy kis édes-ecetes sört, akkor utána általában felszállnak a fény felé, ám de a palack szája zárva van, így ott röpködnek amíg ki nem fáradnak, és putty bele a levesbe. Abból a szempontból jobb ez a megoldás, hogy nem esik bele az eső (itt megjegyzem, hogy nem is volt :S).
Megvizsgáltuk a paradicsomokat is. A koktél parik túlnőtték a kitűzött karókat, így páran a földön feküdtek, hosszú karóim nem voltak. Irány a szomszéd erdő, hegyekben áll a mogyoróvessző, párat gyorsan kivágtam és már vittem is. Persze  a szúnyogok közbe mind megettek.  Kicseréltük a karókat, rögzítettük a növényeket hozzá, közben a hónalj hajtásokból sorra kitépkedtük a nem kívánatos mellékhajtásokat, felmetszettük az alját is, hogy ne lógjanak a földre a levelei, így kisebb eséllyel alakul ki gombás fertőzés.
Tovább haladtunk befelé az évelő lugas paradicsomok is túlnőtték a karókat. Úgy látszik alábecsültük őket, igaz csak négyen vannak, de így is kettesével ültettük őket, kiskorukban nem választottuk őket szét, ezt jövőre nem fogjuk elfelejteni megtenni. Ez volt az első próbálkozásunk palánta nevelésben, minden évben tanulunk valamit. Viszont annyi okosságot csináltunk, hogy kiültetéskor fektetve helyeztük őket egy árokba, amit beiszapoltunk. A palánta nevelést majd külön kivesézem visszamenőleg.  Itt is az erdőből hoztam pár combosabb karót, pontosabban négyet.
Keresztcsomó
Ezekre fentebb felkötöttük derékszögbe a régi bambusznádból készült karókat. Keresztcsomókat alkalmaztunk, ugyanis ez a legegyszerűbb megoldás két hosszúkás tárgy egymáshoz rögzítésére. Holnap készítünk róla fényképet. Az évelő paradicsomokat később úgy is el kell majd alul vezetni, hogy tovább tudjuk növeszteni, mert a régi helyeken nem fog újra virágozni, így azokról lecsípem a leveleket, és elvezetem a lugason egy körrel vissza. Legalább is ezt tervezem.
Hellfruci
Mellé ültettünk 3 tő Hellfrucht(Hellfruci) parit is, sajnos elég árnyékos helyre került mert az évelő lugas pont előtte van, így nem kap elég napfényt, de így is nagyon szépek, ők a kedvenceim. Nem gondoltuk át, tanultunk belőle. Derékig érő bokros növény lett belőle, vastag szárakkal, érdekes módon ennél az egynél találkoztam olyannal, hogy a hónaljhajtásoknál, ahol a mellékhajtás is nő, onnan jönnek a termő ágak is.  Ezeken rengeteg méretesebb paradicsom van.Ültetésnél sajnos nem egyet eltörtem belőle, ugyanúgy fektettük őket mint a többit, csak ezeknek nem hajlott annyira a szára, hanem inkább tört. Szépen nőttek, kiskorukban jó előre megtervezni, hogy mely hajtásokat hagyjuk meg belőle. Nagyon sűrű bokor lesz belőle nagy leveleket növeszt, remek illata van, és jó ha nagyobb távolságot hagyunk a közöttük.
Neveltünk pár szőlő paradicsomot is, ezeket az évelőkkel szemben helyeztük el, a 16 picuri magból csupán kettő kelt ki, úgy vigyáztam rájuk mint a szemem fényére. Annyira nem jött be :) elég apró kis szemek fürtökben vannak rajta, viszont elég nagy bokrok lettek belőlük, olyan sok nem lesz rajta hogy jóllakjunk vele, jövőre nem is tervezek belőle.
Brazil csodaparadicsom
Egy fajta maradt hátra, mégpedig a brazil csodaparadicsom, ettől sokat várok. Ez is egy lugas fajta, elég robosztus növény, a mellékhajtásai néha vastagabbak, mint maga a tő, úgy nő mintha a földből húznák ki. Állítólag 4 méteresre is megnő, én most körülbelül 1,5 - 2 méternél tartok, alul elég sok mellékhajtást hagytam meg, így azok is futnak fel a lugasra, az újabbakat viszont már kicsípem. Sok hely kell neki, ezt is fektetve ültettem, 16 magot vetettem anno el kettesével, mind kikelt, szét nem választottam őket (nagy hiba), most elég nagy a dzsumbuj, nő mindenfelé nehéz irányítani. Azért is mert napról napra szemmel láthatóan nő, rengeteg virág van rajta, és már rengeteg termés is. Fürtökben terem, egy fürtön 8-10 tojás alakú paradicsom van. Ezt is lugason kell futtatni, így később lesz vele dolgom bőven, ennyire nem terveztem előre, nem ismertem a fajtát és a lugassal se volt még korábban tapasztalatom.

Szőlő paradicsom
Évelő lugas
A képen az évelő lugas még a támaszték rendszer nélkül van. Ez majd később iderakom a végére.

Youtube videó : Ez alapján lestük el a támaszték rendszert. Nekem csupán annyi hozzáfűzni valóm van, hogy valamiért nem iszapolta be a paradicsom palánták helyét, pedig ha ezt nem tesszük meg, elsárgulhatnak a levelek és eldobálja őket. Már a palánta nevelésénél direkt úgy neveltem, hogy mindig visszacsíptem és feltöltöttem földel, ezért egy marha hosszú gyökeres palántát kaptam a végére, amit fektetve ültettem egy beiszapolt árokba. Így nem csak a paradicsom alá, hanem mellé kell locsolni a vizet, és több tápanyagot is vesz fel. Amúgy az elképzelés jó. A társnövény megválasztásáról is el kell gondolkodni, nem csak haszonnövényt ültethetünk mellé, hanem vannak olyan gyógynövények is, melyek távol tartanak bizonyos rovarokat, itt főleg a hangyákra és a levéltetvekre gondolok.
A paradicsomokon előfordul még egy kártevőfajta is, ami ellen nem lehet védekezni, ez pedig a zöld vándorpoloska. Mivel jól rejtőzködik a zöld színe miatt a kifejlett egyedeket nehéz észrevenni, de a tojásai elárulják. A levél fonákjára helyezi őket szorosan egymás mellé. Nyáron pár nap alatt kikelnek, együtt maradnak míg ki nem kel az összes. A növény nedveivel és gyümölcsével táplálkoznak. Kifejlett állapotban hasonlítanak a már ismert büdös bogárhoz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése